Üyelik Girişi
Reklam...
...
Site Haritası
ergün öztürk
ergun-yucel1905@hotmail.com
İZCİLİK NEDİR?
10/04/2012

    Sevgili okurlar...

         Öncelikle izciliğin ne  olduğunı bilelim... İzcilik, bir ingiliz genaralin (Baden Paul) İngilizlerin sömürge ülkelerindeki küçük yaştaki  gençlerin haberleşme aracı olarak kullanmasından başlar ve daha sonra bu gençleri eğitir ve diğer alanlarda  kullanarak gençler arasında ekip ruhunu ve paylaşma duygusunu  geliştirir.

          Eskiden günümüzün teknolojileri olmadığından ilk etapta gençleri bir arada tutup onlardan her   alanda yararlanmayı başarır. Gençlerdeki bu birleşme ve paylaşma duygularını görünce, onların tek başlarına, birbirlerini tanımayan öğrenciler arasında neler yapabileceklerini tespit ettikten sonra bu çalışmaları daha da geliştirerek bu gençlerden her alanda yararlanır. Yanlız, yararlanır derken, gençlere  kendilerine duydukları güveni aşılar ve bu duygu gençleri çok mutlu eder... Daha sonraki yıllarda ise yazın gençlere kamplar düzenleyerek onları daha bilinçli bir şekilde eğitir... Değişik yerlerden, biribirlerini hiç tanımayan çocukları bir arada eğitir ve onlar arasında kardeşlik bilincini, paylaşma ruhunu öğretir... Günümüzde ise her yıl değişik ülkelerden gelen izci öğrencilerle milli kamplar düzenlenir... Bu kamplarda çok başarılı çalışmalar yapılır... Gençler arasında çok farklı yakınlaşmalar tespit eder. Birbirlerini hiç tanımayan öğrencilerin, bir birlerini anlayan, her şeylerini paylaşan, bir birlerine her konuda yardımcı olan, üzüntüde ve sevinçte aynı duyguları paylaşan gençleri görünce çok mutlu olur ve bu çalışmaları tüm dünyaya yayar... Ükemize de izcilik 1912 yılında kurulmuştur... Kurulduğu yıldan beri Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde  okullarımızda çalışmalar İzci Liderleri taraından  sürdürülmektedir. Her öğretmen iziclik çalışması yapamaz. İzcilik çalışması yapabilmesi için M.E.B. bünyesinde açılan LİDERLİK TEMEL EĞİTİM KURSU 'nu başarı ile bitirmesi gerekir.

           Ben bu ilk yazımda bu çalışmaları yürüten  vefakar İzci Lideri arkadaşlarımı tebrik ediyor ve bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum... 

Ergün ÖZTÜRK (Emekli öğretmen ve İzci Lideri )  4002 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

izcilik      30/04/2012 21:00

aynı izciliği anlatıyor
Ayşen Türkel

izcilik     14/04/2012 18:57

çok güzel bir şey bu.

Yazarın diğer yazıları

Saat
Hava Durumu
Takvim
Özlü Söz

 

İzci, daima hazırdır!..

Yürü! Hür maviliğin bittiği son hadde kadar. İnsan alemde hayal ettiği müddetçe yaşar.

Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret125778